Aktualności

Urząd Miasta=>Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A Wydrukuj artykuł


06-10-2015 12:35

XIII Światowy Festiwal Prażonek

26 września odbył się w Porębie XIII Światowy Festiwal Prażonek. Burmistrz Miasta Ryszard Spyra uroczyście otworzył imprezę i zapalił ognisko pod dwoma największymi na świecie kociołkami.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. posłowie na Sejm RP: Anna Nemś, Beata Małecka – Libera, Waldemar Andzel, Senator Zbigniew Meres, wicestarosta zawierciański Konrad Knop, członek zarządu starostwa zawierciańskiego Maria Milejska, radny powiatu zawierciańskiego Tomasz Ślusarczyk, Prezydent Zawiercia Witold Grim, Sekretarz Ogrodzieńca Dariusz Ptaś, Prezes Stowarzyszenia „Dom Europejski” Janusz Żakowski oraz delegacje organizacji społecznych i instytucji z miasta Poręby i powiatu zawierciańskiego.

Jak co roku, wiele kociołków przygotowali mieszkańcy miasta, które wzięły udział w konkursie na najsmaczniejsze prażonki. Najlepsze okazały się te przygotowane przez MPWiK, KGW Niwczanki, SP ZOZ i Klub Radnych Jedność i Przyszłość.

Podczas tegorocznego festiwalu odbył się pokaz Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. króla Jana III Sobieskiego, wystąpili młodzi artyści Porębskiego Ogniska Muzycznego z MOK, zespół „Sweet Voices”, Studio Tańca i Fitness „Eu4ya” z Zawiercia, zespoły  KGW Niwczanki,, „Złota Jesień”, Marek Burda oraz Zdzisław Zasuń w biesiadnych melodiach. Festiwal Prażonek zakończyła dyskoteka pod gwiazdami w wykonaniu DJ Domsona.

W XIII Światowym Festiwalu Prażonek uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Poręby i okolicznych miejscowości, dla których wydano ponad 1000 gratisowych porcji z dwóch największych na świecie kociołków. Impreza potwierdziła, że prażonki są odzwierciedleniem odwiecznego zamiłowania do biesiad i bodaj najbardziej żywotną tradycją na ziemi zawierciańskiej.

W sobotę, w godzinach porannych, została również zorganizowana konferencja dotycząca promocji projektu „Termomodernizacja budynku wielofunkcyjnego przy ulicy Mickiewicza 2 w Porębie oraz budynku SP ZOZ w Porębie przy ulicy LWP 20” realizowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.   

Z kolei w piątek, 25 września, odbył się IV Koncert Jesienny w cieniu Gichtowej Wieży zorganizowany przez Klub Pasjonatów Historii Lokalnej i MOK.

Dominowały przede wszystkim piosenki w barwach jesieni. Z humorem opowiadano o prażonkach i kartoflu. Wystąpili: Joanna Sokołowska, Sylwia Góra, Monika Dworak, Karol Hadrych, Henryk Gębski, Aleksandra Osuch, Wanda Kułach, Ewa Olszańska-Rok, zespół „Złota Jesień” i Zdzisław Kluźniak (konferansjer).

Dla widzów zorganizowano wiele konkursów z nagrodami oraz odsłonięto pomnik ziemniaka.

Na zakończenie wręczono pamiątkowe dyplomy dla osób wspierających Klub Pasjonatów Historii Lokalnej i występujących w koncertach.

Pragniemy podziękować sponsorom, których wkład finansowy umożliwił realizację tegorocznego Festiwalu Prażonek: Lokalna Grupa Działania „Perła Jury”, Śląski Bank Spółdzielczy "Silesia" w Katowicach oraz pan Michał Żurek.

Podziękowania za zaangażowanie w organizację imprezy kierujemy również na ręce pani Ewy Olszańskiej-Rok oraz druhów porębskich Ochotniczych Straży Pożarnych.     

Należy podkreślić, że Burmistrz Miasta Poręba Ryszard Spyra dokonał na rzecz Gminy Poręba darowizny w kwocie 5 000 zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów organizacji Dni Poręby na Sportowo oraz Światowego Festiwalu Prażonek.   

 

 

 
Pobierz dołączone pliki
Nazwa dokumentuPobrano
1) zdjęcie 1  208
2) zdjęcie 2  195
3) zdjęcie 3  197
4) zdjęcie 4  197
5) zdjęcie 5  189
6) zdjęcie 6  193
7) zdjęcie 7  191
8) zdjęcie 8  193
9) zdjęcie 9  191

Wyświetlono: 524 razy
Urząd Miasta Poręba - [1870]